A hőszivattyús rendszerek a hűtőszekrény elvén működnek, éppen csak fordítva. A hőszivattyús rendszerek előnyeit számba véve, a legkiemelkedőbb tulajdonságuk, hogy a szükséges energia kétharmadát a környezeti levegőből nyerik, így nincs károsanyag kibocsájtás. Fűtéskorszerűsítés során is egyszerűen alkalmazhatóak. Bár a kezdeti beruházás jelentősebb, azonban a fűtési, hűtési költségekben ez a kiadás pár éven belül megtérül.
A geotermikus hőszivattyú a talaj hőjét hasznosítja, ezért emlegetik földhő üzemű szivattyúként is. Működése egyszerű, a földből felvett hőt összesűríti, majd a fűtendő helyre, vagyis otthonunk helyiségeibe szállítja. A geotermikus hőszivattyú rendszere három különböző kör együttese, melyek a következőek: az egyik kör a talajból nyeri ki a hőt, a másik kör a föld hőjének felmelegítésére szolgáló hőszivattyús kör, a harmadik kör pedig a helyiségek hőelosztását szolgálja.
Geotermikus hőszivattyú kivitelezés
A geotermikus hőszivattyú kivitelezés során geotermikus szondáról és geotermikus kollektorról beszélünk. A talajban a napsugárzás hatására körülbelül 15 méter mélyen tárolódik ez a hőenergia. Az ettől mélyebben lévő rétegek a föld belsejéből érkező hő hatására melegszenek fel. A talajban szunnyadó hő a talajszinttől mért pár méteres mélységben szinte álladó, körülbelül 10 Celsius fok hőmérsékletű. Ezt az ingyen és folyamatosan a rendelkezésünkre álló hőenergiát hasznosítja a geotermikus hőszivattyú.
A geotermikus hőszivattyú kivitelezés történhet mély szondafúrással, de nagyméretű kollektorok is alkalmasak a hő kinyerésére. A geotermikus hőszivattyú – az előző bekezdésünkben bemutatott – három köre gondoskodik a hő kívánt helyre történő szállításáról.
A geotermikus hőszivattyú kivitelezés által Ön egy rendkívül energiahatékony fűtési, hűtési módot tudhat otthonában, mellyel nagyban hozzájárul környezetünk védelméhez is.
Geotermikus hőszivattyús fűtés
Ha geotermikus hőszivattyús fűtés megvalósítását tervezi ingatlanában, érdemes gondolni rá, hogy a geotermikus hőszivattyús fűtés kizárólag abban az esetben lesz a leghatékonyabb, ha megfelelően szigetelt és kellően energiatakarékos az otthona. Előzetesen meg kell vizsgáltatni a talajt, hogy az egyáltalán alkalmas-e geotermikus energia felhasználására, mivel a különböző talajminőségek különböző mennyiségű hőt képesek szolgáltatni. Számításba kell venni azt is, hogy a telek alkalmas-e kollektorok ásására, fúrásra. Ennek jelentősége még sokkal nagyobb, ha például meglévő fűtési rendszerhez kívánjuk csatlakoztatni egy fűtéskorszerűsítés keretében. Amennyiben a geotermikus hőszivattyús fűtés rendszere gond nélkül kivitelezhető az Ön otthonában, bízza magát tapasztalt, komoly szaktudással rendelkező épületgépész szakemberre, aki a helyszíni felmérést követően elvégzi a hőszükséglet számítást, megtervezi és kivitelezi az Ön otthonához legmegfelelőbb geotermikus hőszivattyús fűtés rendszert.